Sırrı Sakık: Özgür Özel benimle aynı karede gözükmek istemedi, canı sağ olsun

Sırrı Sakık, “Mustafa Kemal’in generali olsanız ne yazar” sözlerini partilerine saldıranlara söylediğini, beraat kararlarını gönderdiği Özgür Özel’in kendisiyle görüşmek istemediğini belirterek, “O dönem çıktım, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Bey’e de gönderdim bu mahkeme kararlarını: ‘Bakın, yalan yanlış operasyonlar ve sürekli burada halkı birbirine karşı düşmanca tetikleyen söylemler var’. Özgür Bey o dönem Grup Başkan Vekiliydi. Şu 2 tane karar onun Whatsapp’ında duruyor ama ne yazık ki benimle aynı karede gözükmek istemedi; canı sağ olsun” dedi. 

DEM Partili Sırrı Sakık, 2014 yılındaki “Mustafa Kemal’in askeri değil generali olsanız ne yazar, it sürüleri” sözleriyle ilgili konuştu. 

“Bizim il, ilçe binalarımıza saldırı var, tam 430 tane il, ilçe binamız ateşe verildi. Ellerinde bayraklar, palalar, kesici aletlerle. ‘Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diyorlar ve gidiyorlar, oraları ateşe veriyorlar. Onlara hakaret ettim” diyen Sakık, “Elimde 2 tane mahkeme kararı; O dönem çıktım, CHP Grup Başkanvekili Özgür Bey’e de gönderdim bu mahkeme kararlarını: ‘Bakın, yalan yanlış operasyonlar ve sürekli burada halkı birbirine karşı düşmanca tetikleyen söylemler var’. Benimle aynı karede gözükmek istemedi; canı sağ olsun. Sonra, grup başkan vekillerime gönderdim, eş başkanıma gönderdim, onlar da benimle aynı karede gözükmek istemediler” şeklinde konuştu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kars Milletvekili Sırrı Sakık, TBMM Genel Kurulu’nda belediyeler ve kayyımlarla ilgili tartışmaların ardından söz aldı.

“Bu söylemlerinizi değiştirin; zaman zaman siz söylüyorsunuz, şu gruba dönüyorsunuz ‘Paralarınızı şuraya gönderiyorsunuz’ diyorsunuz. Vallahi biz paramızı yoksul halkımızla paylaşıyoruz” diyen Sakık, “Biz bir yere para göndermiyoruz. Hırsızlık arayacaksanız, yolsuzluk arayacaksanız gidin kayyumlarda arayın, gidin kendi belediyelerinizde arayın. Eğer bayrağa bir saygısızlık varsa, eğer sembollere bir saygısızlık varsa vallahi, mülkiye müfettişlerine alan açmadan biz soruşturma açarız; bunu böyle bilin” şeklinde konuştu.

“MİT’in görevlendirdiği şahıslar geldiler, bizim kurultayımızda bayrağı indirdiler”

6-7 Eylül 1955’te İstanbul’da Rumlara yönelik saldırılardan önce ‘algı operasyonu’ yapıldığını söyleyen Sırrı Sakık, “Sevgili arkadaşlarımız biz bu ülkeyi tanıyoruz, ne zaman algı operasyonlarının olduğunu biliyoruz. Bakın, 6-7 Eylül olaylarında Özel Harp Dairesi’nin açıklaması şuydu: ‘Biz birilerini görevlendirdik, Selanik’te bombayı patlattık’. Ne oldu? Yunanistan ve Türkiye’nin ilişkilerini baltalamak adına… Sonra ne oldu? Bu coğrafyada yaşayan ötekileri bir gece bu topraklardan kovdular ve malına mülküne el koyuldu. Algı operasyonlarını tanıyoruz. Evet, bizim HDP kurultayında bayrak indirildi, tarihi net hatırlamıyorum. Ve o kurultayda indirilen bayrağı kim indirdi biliyor musunuz? Sonrası bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı. MİT’in görevlendirdiği şahıslar geldiler, bizim kurultayımızda bayrağı indirdiler” dedi.

2014 yılındaki Newroz kutlamasındaki konuşmasında “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganına atıf yaparak “Mustafa Kemal’in askeri değil generali olsanız ne yazar, it sürüleri” sözlerine değinen Sakık, “Şimdi, bu akşam bir başka konuyu söyleyeyim: Yıl 2014, Ağrı’dayım, bir mitingdeyim. Bizim il, ilçe binalarımıza saldırı var, tam 430 tane il, ilçe binamız ateşe verildi. Ellerinde bayraklar, ellerinde palalar, ellerinde kesici aletlerle. ‘Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diyorlar ve gidiyorlar, oraları ateşe veriyorlar, Kürt evlerini ateşe veriyorlar, Kürt çocuklarını öldürdüler, üniversitede katliam yaptılar” diye konuştu.

“Onlara hakaret ettim, hak ediyorlardı”

AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar’ın “Siz ne dediniz o zaman?” sözlerine “Ben ne dediğimi şimdi söyleyeyim, ben ne dediğimi söyleyeyim, dinle” karşılığını veren Sakık, şöyle devam etti:

“Ne dedim? Onlara hakaret ettim. Ellerinde bayraklar vardı, partinize doğru geliyorlardı… ‘Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diyorlardı. Ben de onlara döndüm, evet, hakaret ettim. Siz kimsiniz ya, gidip Kürt’ün evini ateşe vereceksiniz, Kürt’ün partisini ateşe vereceksiniz, Kürt’ün çocuklarını öldüreceksiniz; bir elinizde bayrak, ağzınızda ‘Mustafa Kemal’in askerleri’ bir taraftan tekbir sesleri getireceksiniz ve linç operasyonlarını gerçekleştireceksiniz. Onlara hakaret ettim, hak ediyorlardı. Ve bakın, ondan sonra benimle ilgili 2 tane dava açıldı, hem yerelde hem de Yargıtay’da. 2 mahkemede de ben beraat ettim. Sürekli, HDP CHP yakınlaşması olduğunda sizin partinin Genel Başkanı ve bu ülkenin Cumhurbaşkanı çıkıyor grupta açıklamalar yapıyor ‘Ey Türkiye halkı, ey milliyetçiler, ey CHP’liler; bakın, HDP’liler size ne söyledi!’ Ben vandallara söyledim.”

“Bu algı opperasyonundan vazgeçin”

Mahkeme kararlarını dönemin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e gönderdiği fakat Özel’in kendisiyle aynı karede gözükmek istemediğini dile getiren Sırrı Sakık, kendi partisinin yöneticilerinin de görüntü vermek istemediğini belirtti.

Sakık şunları söyledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x